Home Rady a návody Jak vybrat kvalitní ručník?

Jak vybrat kvalitní ručník?

od Magazín Freebydlení
ručník

Od ručníků a osušek očekáváme zejména vysokou savost a hebkou jemnost. Při jejich vybírání také chceme, aby nám dlouho vydržely i přes spoustu vyprání. Právě proto musíme koupit kvalitní ručníky. Čeho si všímat při jejich nákupu?

Při nákupu si všímejte materiálu a gramáže, která udává, kolik bavlněné příze bylo použito na 1 m2 froté. Důležitý je i kvalitní materiál, jako je třeba bavlna. Sledujte délku vláken, barvu i výrobce. Ručníky i osušky musí být příjemné a jemné k pokožce a dostatečně savé, aby dobře absorbovaly vodu.

Klasifikace ručníků podle váhy

Kvalitní ručník a osuška musí mít dostatečnou gramáž v rozmezí od 450 do 550 g/m2. Jakmile je na štítku nižší číslo a nízká cena bude vyvážena nízkou životností. Výrobce však gramáž uvádět nemusí. Kvalitní výrobky ale gramáž uvedenou mají.

  • Lehké ručníky a osušky – 250 – 350 g/m2 – hodí se hlavně jako pracovní
  • Střední ručníky a osušky – 350 – 450 g/m2 – na cesty i do fitka
  • Těžké ručníky a osušky – 450 – 550 g/m2 – do koupelny i na pláž
  • Velmi těžké ručníky a osušky – nad 550 g/m2 – luxusní, ale schnou déle

Předpoklady kvalitního ručníku

Měkkost a savost zajistí vlastnost suchého, trubicovitého, bavlněného vlákna, které přirozeně nasává vlhkost. Nejlépe saje ručník z kvalitní, čisté, bavlněné příze. Důležitá jsou i použitá vlákna. krátkou vřetenovou přízí se setkáte na pracovních ručnících. Z dlouhých vláken česané příze jsou froté ručníky, příze je pevnější, má vyšší savost vlhkosti i delší životnost.

Už při výběru ručníku myslete na praní

Před prvním použitím ručníky a osušky nejprve dvakrát po sobě vyperte. Některá vlákna se uvolní, jiná utáhnou a očka se nezatrhnou. Odstraní se chemické látky a změkčovadla z výroby. Vybírejte ručníky, které se dají vyprat na 60 °C, ať odstraníte všechny bakterie. Při praní nepoužívejte aviváž, která poškodí vlákna a sníží savost. Ručníky nežehlete, jinak polámete jemná vlákna a snížíte savost.

Ručník nebo osuška

Osuška je velká a slouží k osušení celého těla po sprše a koupeli, nebo se hodí k vodě. Ručník je menší, rychleji uschne a používá se hlavně k osušení rukou a obličeje. Do koupelny dejte obojí. Nejčastější rozměry ručníků a osušek jsou 30×50 cm, 50×90 cm, 50×100 cm, 70×130 cm a 70×140 cm a lze je koupit i v pěkné sadě.

Hebké froté ručníky a osušky

Froté ručníky a osušky jsou měkké, savé, antibakteriální a s gramáží 580 g/m2. Ty kvalitní se dají vyprat na 60 °C. Plážové osušky jsou v rozměrech 100×180, 90×170 a 90×160 cm, z kvalitní, vysoce savé, česané a jemné 100% bavlny s gramáží 440 g/m2 a dají se vyprat na 60 °C pro zbavení písku, soli i chloru.

Antibakteriální bambusové ručníky

Bambusová vlákna mají antibakteriální vlastnosti, vysokou savost a hebkost. Stačí je vyprat na 40 °C, protože přirozeně zabraňují množení bakterií i vzniku zápachu a jsou vhodné i pro alergiky. Kvalitní bambusová vlákna v kombinaci s dlouhovláknou česanou bavlnou zaručuje jejich pevnost, stálost a dlouhou životnost.

Speciální hotelové ručníky a osušky

Kvalitní hotelové ručníky a osušky jsou vysoce odolné proti oděru a opotřebení i při častém praní. Jsou speciálně určeny pro hotely, penziony, ubytovací zařízení, fitness i wellness. Mají vysokou kvalitu, savost, příjemný materiál a luxusní vzhled. Jsou nejčastěji dostupné ve velikostech 30×50 cm a 50×90 cm a osušky 70×130 cm.

Bavlněné a vaflové pracovní ručníky

Pracovní ručníky jsou praktické při práci v průmyslových i domácích dílnách a továrních závodech. Vysoká savost a odolnost jim dá dlouhou výdrž a možnost použít tyto kvalitní ručníky i ve ztížených provozních podmínkách.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Podobné články

Vložit komentář

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Zobrazit

Adblock Detected

Please support us by disabling your AdBlocker extension from your browsers for our website.