Home Rady a návody Tesařík? Zlikvidujte ho dříve, než on zlikviduje váš krov

Tesařík? Zlikvidujte ho dříve, než on zlikviduje váš krov

od Magazín Freebydlení
ochrana dřeva

Věříte jenom tomu, co vidíte na vlastní oči? Věřte, že dřevěnou konstrukci po řádění larev tesaříka byste raději vidět nechtěli. Pokud máte podezření, že se obávaný zástupce dřevokazného hmyzu usadil právě u vás doma, pozorně čtěte. Prozradíme vám, jak se ho efektivně zbavit. Důležitá je rychlá akce, jinak dřevo nenávratně poškodí – doslova se rozpadne na prach.

Dospělý tesařík krovový sice dosahuje délky 1-2 cm a na první pohled vůbec nebudí dojem vandala, který ve svém volném čase decimuje dřevěnou konstrukci domu, ale opak je pravdou. Tesaříci – respektive jejich larvy – jsou mistři svého oboru a z hlediska výkonu (rozumějte destrukce dřeva) směle konkurují známějším červotočům. Pokud jste doma zahlédli brouka se smolně hnědým zbarveným a dvěma nepříliš zřetelnými příčnými pruhy ve středu krovek, mějte oči na šťopkách. Jeho potomci již možná začali s demoličními pracemi na vašem obydlí.

Jak přítomnost tesaříka odhalíte?

Tesařík se do domu obvykle dostane v neodzrněném dřevě – topivu. A to je jen krůček od toho, aby bez mrknutí oka přesedlal na libovolnou dřevěnou konstrukci v objektu. Do škvír klade larvy, které následně budují soustavu chodeb. Čím intenzivněji (a hlouběji) hlodají, tím více se struktura dřeva narušuje. Nepodaří-li se vám nezvaného hosta odhalit včas, dřevo prohlodají na maděru.

Naštěstí pro lidi se tesařík nechová jako duch. Je vidět i slyšet. Zahlédnete-li v bezprostředním okolí napadených trámů drobné piliny, pozorně se zaposlouchejte (ideálně v noci nebo nad ránem). Larvy, které si pochutnávají na dřevě, vydávají specifické zvuky. Kombinace pilin a chroustání jasně vypovídá o přítomnosti škůdce.

ochrana dřeva

Jak se tesaříka zbavit?

Likvidace larev by měla proběhnout bez zbytečného otálení. Ty si sice dávají na čas a dřevo vydlabávají celé roky – ale právě v tom spočívá riziko. Poměrně zanedbatelné škody (v případě včasného odhalení) mohou přerůst do mnohem většího rozsahu. A zatímco v počátcích zlikviduje tesaříka insekticid, v pozdější fázi účinkuje pouze odborná ochrana dřeva mikrovlnami nebo plynováním.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Podobné články

Vložit komentář

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Zobrazit

Adblock Detected

Please support us by disabling your AdBlocker extension from your browsers for our website.