Home Rady a návody Jak zchladit byt v horku?

Jak zchladit byt v horku?

od Magazín Freebydlení

Nemůžete usnout, těžký dech jako kdyby nešel nasát do plic. Oči se klíží únavou, přes horko si ale nedokážete naplno odpočinout. A víte, že přes den to bude ještě několikanásobně horší. Letní vedra jsou tu, naučte se jim efektivně bránit a zchlaďte svůj byt. Vytvořte si oázu, ve které najdete klid a především chládek.

Na začátku je důležité připomenout si, co do bytu horko vpouští. Jsou to především okna. Ideální je proto pořídit si kvalitní zastínění oken. Pokud nemáte tu možnost, zatáhněte alespoň žaluzie a nenechejte světlo přes den pálit do pokoje. Přes den nevětrejte, nepouštějte do místnosti horký vzduch, který se sice na první pohled zdá svěží, může vám ale nepříjemně oteplovat domácnost.

Při projektování nového bydlení myslete i na vlivy počasí. Neváhejte investovat do kvalitních venkovních rolet, nebo žaluzií, které odráží teplo. To samé ale dokáže nahradit deka či záclona, která slunce jednoduše zastíní.

Stín je chladnější, není to ale ideální

Zatemněním místnosti přicházíte o potřebné světlo, proto myslete i na to. Snažte se ochránit místnosti jen ze sluneční strany. Abyste nepřišli o výhled z okna nebo dostatek přirozeného světla, je tu další varianta.

Pořiďte si menší větrák. Ten váš byt sice neochladí, na druhou stranu alespoň dokáže rozhýbat vzduch, který když cirkuluje, pocitově se zdá chladnější. Příliš hlučný větrák by vás ale mohl v noci rušit, berte to v potaz.

Voda pomáhá

Nepříliš úsporná, zato efektivní je i třetí rada. Pokud máte francouzská okna a nemůžete proto přes den zatáhnout žaluzie, během největších veder zkuste postříkat obrubník či okolí před oknem vodou. Nesnesitelné horko to na chvíli utlumí, dlouhodobě by se ale mohlo řešení prodražit, pokud nemáte vodu zadarmo.

Jistým a dlouhodobým řešením jsou naopak stromy. Počítejte ale s tím, že několik let porostou. Ideální by bylo zavést je proto do projektu rodinného bydlení. Vysoké stromy v létě poskytují dostatek stínu a v zimě zase mohou pomáhat s tepelnou izolací, pokud je okolo rodinného domu rozmístí projektant šikovně.

Autorem článku je Jolana Halalová.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Podobné články

Vložit komentář

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Zobrazit

Adblock Detected

Please support us by disabling your AdBlocker extension from your browsers for our website.