Home Stavba Domovní ČOV, nebo raději septik s biofiltrem?

Domovní ČOV, nebo raději septik s biofiltrem?

od Magazín Freebydlení
ČOV

Když není u nemovitosti dostupná obecní kanalizace, bohužel nezbývá příliš mnoho možností, jak nakládat s odpadní vodou. Přesněji se nabízí pouze dvě, a to tříkomorový septik s biofiltrem – anebo domovní čistírna odpadních vod. Které zařízení by mohlo být lepší volbou pro vás? Seznamte se s výhodami i negativy a udělejte si objektivní názor.

Když se řekne čistírna odpadních vod…

Pod pojmem ČOV se skrývá celoplastový systém tříkomorové nádrže, který vodu čistí na základě mechanicko-biologických procesů. Odpadní voda je nejdříve zbavena mechanických nečistot a následně za pomocí bakterií i nečistot organických. Po přečištění je odvedena pryč (do dešťové kanalizace, vsaku či do retenční nádrže).

Výhodou tohoto velmi moderního způsobu čištění odpadních vod není „jen“ vysoká úroveň čištění (z vody se vyčistí až 97 % nečistot), ale také možnost budoucího použití vody. Nespornou výhodou je také poměrně snadná a komfortní údržba.

Za nevýhody ČOV lze pokládat nevhodnost pro některé typy objektů (především místa, kde dochází k delším odstávkám). Vstupní investice i provozní náklady jsou oproti septiku s biofiltrem zhruba dvojnásobné.

Proč septik s biofiltrem?

Koncepce obyčejného septiku se nijak zvlášť neliší od bezodtoké jímky, ovšem díky přídavnému filtru či bio-filtru kvalita čištění vody významně stoupá, a to v podstatě na úroveň srovnatelnou s domácí čistírnou.

ČOV

Zřejmě největší výhodou tříkomorového septiku s bio-filtrem fakt, že čištění odpadní vody probíhá na principu průtočnosti, tedy bez spotřeby elektřiny. Dále pak možnost využití i v místech, která jsou využívána nárazově (tzn. v rekreačních objektech).

Do této chvíle se možná tříkomorový septik s biologickým filtrem jeví jako absolutní vítěz, ale je třeba zmínit i slabé stránky. Jak samotný septik, tak biologický filtr vyžadují na pozemku dostatek místa. Životnost filtru je navíc značně omezená (cca 5-8 let), což v praxi znamená nutnost pravidelné výměny za nový v ceně cca 15-25 tis. Kč. Nic to však nemění na faktu, že je septik jako stvořený pro chatu či chalupu.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Podobné články

Vložit komentář

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Zobrazit

Adblock Detected

Please support us by disabling your AdBlocker extension from your browsers for our website.